Nowy Port

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Nowy Port

Nowy Port to osiedle Gdańska położone przy ujściu Martwej Wisły. Graniczy od zachodu z Brzeźnem, od południa z Letnicą, a przez Martwą Wisłę z Przeróbką. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy.

Przedwojenne kamienice niestety często są w opłakanym stanie, chociaż warto się im przyjrzeć, gdyż nieraz posiadają bogate zdobienia oraz ciekawą formę architektoniczną. Niektóre z parterów przeznaczone są częściowo lub w całości pod lokale handlowe. Na zakupy udać się można również do większych placówek handlowych ulokowanych w wolnostojących obiektach.

Na południe od "starego" Nowego Portu zlokalizowane są budynki z wielkiej płyty. Znajduje się tutaj także jedyny poza obszarem Przymorza falowiec. Niestety i ta część jest pod względem stanu technicznego nieco zaniedbana.

Pozostały obszar w granicach dzielnicy zajmują ogródki działkowe usytuowane wzdłuż ul. Marynarki Polskiej.

Nowy Port nie należy wprawdzie do dzielnic bogatych w zieleń, jednak w czasie wolnym można udać się na skwer urządzony przy Nabrzeżu Zbożowym. Planuje się także przekształcenie dawnej bazy paliwowej w park. W wolnym czasie można również, za drobną opłatą, obejrzeć port gdański z zabytkowej latarni.

Nowy Port jest dobrze skomunikowany z innymi obszarami miasta. Po ulicach kursuje kilka linii tramwajowych oraz jedna autobusowa. Latem do Nowego Portu kursują także tramwaje wodne. Jeszcze kilka lat temu do Nowego Portu dojeżdżały również pociągi SKM, jednak trasa została zlikwidowana ze względu na brak rentowności. Własnym autem do centrum dostać się można wyremontowaną niedawno ulica Marynarki Polskiej. Przy okazji remontu, po jej obu stronach, wykonano także trasę rowerową.

Opinie (1)

  • warto było by odświeżyć zawarte tu informacje :)

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 

Rada Dzielnicy Nowy Port

80-563 Gdańsk, Oliwska 53/55

tel. 58 342-00-14

  • Keja
    80-557 Gdańsk, Marynarki Polskiej 15
    tel: 58 343-94-09